Jdi na obsah Jdi na menu

Potkan mazlíček

 

Potkan jako domácí mazlíček

 

Co se vám vybaví, když se řekne: potkan? Špinavé zvíře s dlouhým ocasem, nebo malé roztomilé chlupaté zvířátko? Nevím proč, ale mnoho lidí (a nejsou to jen ženy) vidí potkana jako něco, čeho by se měli štítit. Jistě, mají do jisté míry pravdu, ale každá věc má rub a líc, a také potkani mají své dobré a špatné stránky.

Potkani, jako škůdci, nám ničí zásoby potravin, jsou nebezpeční přenašeči nákaz a parazitů a ve společnosti jedinců svého druhu se z nich mohou stát také predátoři, kteří dokáží zaútočit třeba na domácí drůbež. Toto všechno je jistě nepříjemné, ale zkusme se na to podívat i z té druhé strany.

Potkani jsou do jisté míry i tvory, kteří si zaslouží náš obdiv. Znáte jiné zvíře, které by se dokázalo přizpůsobit životu v nepříznivých životních podmínkách tak dokonale, jak do dokázal potkan? Zřejmě ne, protože to, co potkan, dokáže jen málokterý živočich. Kolik tvorů umí zároveň plavat, šplhat a hrabat? Kolik tvorů se umí prokousat železobetonem a kolik živočichů je schopno přežít radioaktivní výbuch? A přitom je potkan velmi nenáročný strávník. Je sice všežravec, a když má možnost vybere si maso, ale když jde do tuhého, vydrží celý život na jakékoli poživatelné stravě. Navíc, pokud má ideální podmínky k životu, může přivést samička na svět 10 -15 mláďat každé dva měsíce, to máte za rok z jednoho párku potkanů až 150 mladých. A to už nemluvím o tom, že již velmi mladí potkani jsou schopni reprodukce.

ŽŽe jde z toho strach? Možná, že ano, a možná, že tento strach je právě příčinou, proč se lidé potkanů tolik štítí, a proč je nenávidí. Tito lidé pak také zavrhují všechny, kteří se rozhodli potkany doma chovat. Ale pozor! Většina lidí doma nechová potkany z kanálů, ale potkany laboratorní. A to je docela jiná kapitola. Laboratorní potkani už totiž po svých předcích mnoho divokých vlastností nezdědili a kdybyste dnes pustili potkana, chovaného doma, do volné přírody, zřejmě by dlouho nepřežil.

Laboratorní potkan se, pokud se o něj budete dobře starat, může stát skvělým domácím mazlíčkem. Je inteligentní, hravý, čistotný, učenlivý a hodí se do jakkoli velikého bytu. Pokud můžu radit, je mnohem vhodnější než například akvarijní rybičky. Na ty se můžete maximálně dívat. Je lepší i než křeček - toho nic nenaučíte, nikde ho neudržíte a vždy vám při sebemenší příležitosti uteče. Také je lepší než kočka. Kočku si můžete pochovat jen tehdy, když ona sama chce, a pokud nechce, většinou to odnesete pár škrábanci. Pokud máte malý byt, je potkan dokonce lepší, než pes. Nezabere vám půlku bytu, nebude na vás u oběda dělat psí oči a nebude vyžadovat vyvenčit uprostřed napínavého filmu. Navíc ho můžete mít při sobě i když se například učíte, surfujete na internetu, nebo když se díváte na televizi. Prostě si hodíte svého mazlíčka na rameno a můžete jít.

No, řekněte sami, co víc si může člověk přát? Proto prostě odhoďte všechny předsudky a přestaňte házet laboratorního a divokého potkana do jednoho pytle. Možná, že budete potom překvapeni, jaké že je potkan milé a chytré zvířátko.

(c) Bebecha.wz.cz
 
 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář